Apa megy GYED-re

2024.02.29

Mit is kell tudni az apa GYED-ről?

Hogyan mehet apa GYED-re?

Anyának milyen kötelezettségei lesznek?

Ha apa megy GYED-re, akkor ugyanúgy dolgozhat mellette, járni fog az ellátás a munkabér mellé.

Fontos mérlegelni pár dolgot mielőtt erre a döntésre adjuk a fejünket.

Első és legfontosabb, hogy apa jogosult-e GYED-re?

A törvény alapján – többek között – biztosított a szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.  (Szülő az anya, az apa, az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, és a gyám, továbbá az a személy, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van).

Tehát amennyiben apánál fennállnak a jogosultság feltételei, akkor igényelheti az ellátást, de legkorábban csak a CSED lejártát követően, vagy a gyermek születését követő 169. naptól.

Akár később is dönthet úgy a család, hogy az anya által elkezdett GYED-et mégis apa veszi igénybe. A GYED 6 hónapra visszamenőleg igényelhető (legkorábban a CSED lejártától, vagy a gyermek születését követő 169. naptól). Ebben az esetben az anya által jogosulatlanul felvett ellátást vissza kell fizetni, vagy kitölteni a jogosulatlan ellátás részt a GYED igénylőn és a lemondást követő nappal apa mehet GYED-re. Ez utóbbi esetben a GYED összegéből levonják a korábban jogosulatlanul felvett összeget és a különbözetet fizetik csak ki. Tehát nem kell szó szerint zsebbe nyúlva visszafizetni 6 havi gyedet, hanem az anyának kifizetett összeget betudják az apának megállapított gyed összegébe, és csak a különbözetet - amivel apa többet kap - fizetik ki.

Milyen előnyei lehetnek, mikor lehet érdemes ezen az opción elgondolkodnunk?

  • ha apa jövedelme lényegesen magasabb, mint anyáé, ezáltal apa magasabb gyed összegre lenne jogosult,
  • ha anya nem jogosult gyedre, de apa igen,
  • ha a gyerkőcöt szeretnék bölcsibe adni a szülők, de Anya nem menne vissza dolgozni, ekkor ugyanis Apa kapja a gyedet, mellette dolgozik, így nem vész el az ellátás.

Milyen hátrányai lehetnek? 

  • Amennyiben apa igényli az ellátást, anya pedig nem áll munkába, akkor nem lesz tovább biztosított, tehát maga után kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot (köznyelvben tévesen használt TB) ez 2024-ben 11.300 forint. Azonban ez csak egészségügyi (orvosi, kórházi) ellátásra jogosít.
  • Az anyának ez idő alatt szünetel a biztosítása, így ha testvért is szeretnének a szülők, előfordulhat, hogy anya nem lesz jogosult ellátásra, mert nem lesz meg 2 éven belül a 365 nap biztosítási ideje.
  • Ha anyának nem lesz meg a szükséges biztosítási ideje, akkor táppénzt sem fog tudni igénybe venni. Ha visszatér dolgozni később, csak annyi időre lesz jogosult táppénzre, amennyit a visszatérés óta munkában/szabadságon töltött és alacsonyabb összegben jár majd.
  • Az az idő, amíg anya nem dolgozik, de nem is kap GYED-et, nem fog majd beleszámítani a nyugdíjba sem.

Nagyon fontos

  • Ha apa igényli a GYED-et, de közben megszületik a kistestvér, akkor anya nem tud igényelni CSED-et, hiszen azt is apának kellene – de ő nem jogosult rá.
  • Ha anya nem megy vissza dolgozni és kéri a fizetés nélküli szabadságot munkáltatójától, akkor továbbra is felmondási védelem alatt áll. Tehát NEM kell megszüntetnie a munkaviszonyát. Azonban szükséges jeleznie a munkáltató felé, hogy az ellátásban nem ő részesül.

Apa GYED igénylése

Ha apa szeretne GYED-re menni ugyanúgy kell igényelni, mint ha anya tenné, "Igénybejelentés gyermekgondozási díjra" elnevezésű nyomtatványon két példányban a foglalkoztatónál.

Az álláskeresési támogatásban részesülő a támogatást folyósító munkaügyi központnál nyújthatja be az ellátás iránti kérelmét.

Az egyéni vállalkozó, az őstermelő, valamint az önfoglalkoztató a székhelye, lakóhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, illetve a főváros és Pest megye esetében a Budapest Főváros Kormányhivatalához elektronikus úton nyújthatja be a kérelmét.

Előtte anyának le kell mondania az ellátásról, amit jelenleg folyósítanak a részére. 

  • GYES-t kapott, akkor a kormányhivatalnál kell benyújtani a lemondó nyilatkozatot.
  • CSED-ben részesült, és nem CSED, GYED együttes igénylőt adott le korábban, akkor nincs teendő, a CSED lejárta után a CSED határozattal kérheti apa a GYED-et. 
  • CSED, GYED együttes igénylőt nyújtott be, akkor a munkáltatónál, kifizetőnél kell jelezni, hogy a GYED folyósítását nem kéri. 
  • Korábbi GYED folyósítása esetén pedig a GYED-et megállapító szerv felé (munkáltató vagy kormányhivatal) kell eljuttatni a GYED lemondó nyilatkozatot. 

Ezt követően a korábbi ellátás megszüntető határozatával tudja apa igényelni a GYED-et.

Amennyiben ezen a lehetőségen gondolkodik a család, de nem tudja mit lenne érdemes választani vagy kérdések merülnek fel, segítségre van szükség az igénylésben, akkor ezek mérlegelésében, igénylésben tudok segíteni.